Olejek z kolendry DIY – kilka łatwych przepisów.

olejek-z-kolendry.jpgPonieważ kolendra jest ziołem powszechnie uprawianym w Europie, przygotować z niej możemy leczniczo – pielęgnacyjny olejek. Zastosowanie tej rośliny w dziedzinie medycyny było znane już w starożytności. Kolendra bowiem korzystnie wpływa na pracę całego organizmu człowieka: wspomaga przyswajanie witamin, usuwa toksyny, łagodzi objawy chorób przewlekłych, obniża poziom cukru we krwi, wspomaga trawienie, pomaga w walce z nadciśnieniem, likwiduje bakterie przenoszone i spożywane wraz z pokarmem, leczy przeziębienie i stymuluje porost włosów. Poza tym zawiera wiele składników odżywczych. Zioło to bogate jest między innymi w: witaminy (A, C, K), minerały (żelazo, magnez, potas, wapń), kwas foliowy, beta – karoten, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz substancje zwalczające wolne rodniki.

Jak przygotować olejek z kolendry? Jest kilka receptur, według których można sporządzić ten specyfik. Do wykonania pierwszej mikstury potrzebne będą następujące składniki: łyżka oleju z nasion słonecznika, pięć kropel olejku rozmarynowego i pięć kropel olejku z kolendry. Całość należy dokładnie wymieszać, a potem nakładać na włosy i bezpośrednio na skórę głowy. Druga receptura mówi tylko o dwóch składnikach: olejku do włosów, którego używa się na co dzień oraz rozgniecionych w moździerzu nasionach kolendry. Sproszkowane zioło trzeba wsypać do olejku, wymieszać i zaaplikować na włosy i skórę głowy. Do sporządzenia olejku według ostatniej receptury przygotować należy dwie garście nasion kolendry i około litra wody. Całość gotuje się przez 10 minut, a następnie odstawia, aby wywar mógł wystygnąć. Potem odcedza się ugotowane nasiona i przekłada do szklanego słoika lub butelki. Na koniec dodaje się jedną łyżkę stołową oliwy z oliwek. Tak przygotowany specyfik nadaje się do użycia.

A w jaki sposób należy stosować olejek z kolendry? Aplikacje powinno przeprowadzać się dwa razy w tygodniu do momentu osiągnięcia zadowalających efektów. Najlepiej olejek z kolendry nanosić na suche włosy i skórę głowy. Po upływie około godziny włosy należy umyć delikatnym szamponem i pozostawić do wyschnięcia. Własnoręcznie sporządzoną miksturę przechowuje się w zacienionym miejscu, z daleka od źródeł wilgoci, przez dwa tygodnie.

Jakich efektów możemy spodziewać się po kuracji olejkiem z kolendry? Roślina działa odżywczo i leczniczo zarówno na włosy, jak i skórę głowy. Pomaga w walce z łupieżem lub przetłuszczaniem się włosów. Zapewnia skórze głowy naturalne pH, reguluje pracę gruczołów łojowych, likwiduje łuszczący się naskórek oraz zapobiega namnażaniu się bakterii i drożdżaków odpowiedzialnych za niektóre choroby skóry głowy. Olejek z kolendry wzmacnia cebulki włosowe, łagodzi podrażnienia oraz pozytywnie wpływa na kondycję włosów i skóry głowy. Wspomaga wzrost włosów na długość i grubość, przeciwdziała wypadaniu i rozdwajaniu się końcówek włosów.